- Reklam -

- Reklam -

Vatanını Sevenler Federasyonu’ndan Akdeniz Deklarasyonu

87

Vatanını Sevenler Federasyonu Genel Başkanı Mehmet Yılmaz’ın imzasıyla yayınlanan, Akdeniz’de yaşanan gelişmelerle ilgili yapılan deklarasyonda şu ifadelere yer verildi:

Ülkemizin Doğu Akdeniz ve Adalar Denizindeki Hak ve Menfaatleri Adına;
Vatanını Sevenler Federasyonu olarak; 2018 Eylül ayında Türkiye’nin Doğu Akdeniz gündemi yokken, web sitemizde yayınladığımız yazıyla bugünlere ve ülkemizin Doğu Akdeniz’deki hak ve menfaatlerine dikkat çekmiştik. (Konuyla ilgili yazımız hala web sitemizdedir.)
Yüzyıl önce ülkemizin anakarasını işgal etmek için bir araya gelen emperyalist devletler ve onların kuklalarının, bugün de Mavi Vatanımızı işgal etmek için bir araya gelmiş oldukları görülmektedir. Bir asır önce milletimize dayatılmaya çalışılan Sevr Haritası nasıl Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının azim, inanç ve kararlılığıyla bütün imkânsızlıklara rağmen Kurtuluş Savaşımızla boşa çıkarıldıysa, bugün de Mavi Vatanımızda çizilmeye çalışılan haritaların milletimizin azim ve kararlılığıyla boşa çıkarılacağına şüphe yoktur.
Yunanistan’ın Adalar Denizinde altı mil olan karasularını on iki mile çıkarma fikri, 1995 yılında TBMM’de alınan bir kararla savaş sebebi olarak ilan edilmiştir. Yüzölçümü on kilometrekare olan bir adaya (Kızılhisar Adası), kırk bin kilometrekare deniz yetki alanı tanıma fikri ise tam bir korsanlık olup, uluslararası hukuk ve iyi komşuluk ilişkilerine sığmamaktadır. 1947 Paris Barış Antlaşmasında alınan kararlara göre on iki adanın silahlandırılmaması gerekmektedir. Aksi durumun ise bu adaların statüsünü tekrar tartışmaya açacağını belirtmek isteriz.
Uluslararası ilişkilerde aslolan devletlerin hak ve menfaatleridir. İçerisinde bulunduğumuz coğrafya, durum ve karşı cepheyi oluşturan ülkelerin çoğunluğunun NATO ülkesi olması dolayısıyla ülkemizdeki NATO ve ABD üslerinin her an kapatılabileceğini ilgili ülkelere hissettirerek acil olarak Türk birliğinin oluşturulup bizimle ittifak yapacak ülkelerin sayısının artırılması elzemdir.
Doğu Akdeniz’de menfaatlerimizin örtüştüğü devletlerle görüşülüp, sonuçları iyi tahlil edilerek ivedilikle Münhasır Ekonomik Bölge sınırlarımız genişletilerek (MEB) ilan edilmelidir.
Atatürk’ün “Yurtta Sulh, Cihanda Sulh” sözünü temel düstur belirleyerek, diplomatik yollarla sorunların çözülmesi önceliğimizdir. Fakat bugün içerisinde bulunduğumuz durum itibarıyla Vatanını Sevenler Federasyonu olarak Devletimizin atacağı her türlü kararlı ve cesur adımın arkasında olduğumuzu da bildiririz.

İnternet sitemiz size en iyi deneyimi sunmak için çerezleri kullanmaktadır. Daha fazla bilgi için Kabul Et Devamı