Türkçe’nin Nasıl Yazılır? Türkçe’nin Tdk Doğru Yazılışı… Türkçenin Mi Türkçe’nin Mi?

Türkçe’nin Birleşik mi yazılır, Ayrı mı Yazılır?

Türkçede özel isimlerde genel olarak kesme işareti kullanılır. Ancak Türkçe üzerinde herhangi bir şekilde kesme işaretini kullanmamak gerekmektedir. Bu bağlamda Türk Dil Kurumu üzerinden ele alındığı vakit, bu kelimenin doğru yazılışı, ‘Türkçenin’ şeklinde olmalıdır. Özellikle bu bir dil olduğundan dolayı, herhangi bir şekilde kesme işareti kullanılmaz.

Türkçenin (Doğru)

Türkçe’nin (Yanlış)

Özellikle yazım hatası yapılmaması gereken en önemli kelimeler içerisinde Türkçe sözcüğü yer aldığını söylemek mümkün. Türkçe üzerinden herhangi bir ekleme yapıldığı vakit, bu ekleme için hiçbir şekilde kesme işareti kullanılmaz.

Türkçenin mi Türkçe’nin mi?

Türkçede en merak edilen konular içerisinde özel isim olduğu için kesme işaretinin kullanıp kullanılmadığı geliyor. Bu bağlamda TDK üzerinden verilen bilgi eşliğinde, bu sözcük adına herhangi bir biçimde kesme işareti kullanılmaz. Bu sebepten dolayı tek başına ya da cümle içerisinde kullanırken, ‘Türkçenin’ biçimde ele alınmalı ve doğru şekilde yazılmalıdır.

‘’Türkçenin çok güzel bir dil olduğunu biliyoruz.’’

‘’Türkçeniz gerçekten çok güzel.’’

Bu şekilde birçok farklı cümle içerisinden Türkçe kelimesi kesme işareti kullanmadan ekleme ile beraber değerlendirilebilir. Özellikle de Türkçede en sık yapılan yazım hatalarından biri olduğu için, buna çok dikkat etmek büyük öneme sahiptir. Dil bilgisinin önemli kurallarından biri olduğundan dolayı, öğrencilerin özellikle önem vermesi gerektiği kuralları arasında yer alır.

 Kaynak

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir