Mukabele Nedir, Nasıl Yapılır? Mukabele İle Hatim Yapılır Mı?

Mukabele Nedir?

 Mukabele kelimesinin sözlük manası ile “karşılıklı verme, karşılıklı okuma” anlamlarına gelir. Mukabelenin başka bir manası ise Kur’an’ın okunması ile alakalıdır. Mukabele kelimesi Türkçe içerisine Arapçadan geçmiş bulunan bir kelimedir. Arapçada kapsamında mukabele olumlu bir anlam taşıyan sözcükler arasında bulunur.

 Mukabele, bir eylemi anlatır ve bununla birlikte karşılıklı verme veya karşılıklı okuma anlamına gelir. İslam dünyası içerisinde mukabele geleneği ise; Cebrail’in ramazan ayları boyunca her gece Hz. Muhammed’e gelip nazil olan ayetleri ve sureleri karşılıklı bir şekilde okuyup kontrol etmelerine dayandırılır.

 Mukabele Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

 Kur’an, peygamber efendimizin son Ramazan’ında okumuş olduğu sıralama ile ölümünden sonra Ebubekir döneminde mushaflaştırılmış, Osman zamanında ise teksir edilerek büyük olan şehirlere gönderilmiştir. 600’den çok fazla sahifeden meydana gelen kitap düzeni, takriben yirmi sayfadan oluşan otuz cüze bölünmüştür. Özellikle Ramazan aylarında her gün bir cüz okunması ile bayrama kadar tüm Kur’an’ı baştan sona okuyabilme geleneği aracılığı ile mukabele geleneğinin doğması sağlanmıştır.

 Mukabele İle Hatim Yapılır mı?

 Televizyon ya da herhangi bir iletişim aracından okunmakta olan bir mukabeleyi takip etmek ya da dinlemek sevap sayılır. Ancak bu durumda ise kişi okunmakta olan mukabeleyi yalnızca dinlemek ile yetindiği takdirde hatim sevabı alır. Hatim yapmış sayılmak için Kur’an’ın bizzat okunması gerekir. Mukabele, dinimizde önemli yere sahip olan bir uygulamadır. Günümüzde de sıklıkla mukabele uygulamalarının gerçekleştirildiği görülmektedir.Kaynak

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir