Mihrimah Sultan Camii Nerede, Nasıl Gidilir? Mihrimah Sultan Camii Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 Mihrimah Sultan Camii Nerede? 

 En önemli ibadethanelerden birisi olan Mihrimah Sultan Camii İstanbul’da bulunmaktadır. Mimari özellikleri açısından çok ilgi çeken Mihrimah Sultan Camii her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turist ağırlamaktadır. Osmanlı Padişahlarından birisi olan Kanuni Sultan Süleyman’ın Hürrem Sultan’dan olan kızı Mihrimah Sultan için ünlü mimar Sinan’a bu cami yaptırılmıştır. Mihrimah Sultan Camii İstanbul’un Üsküdar ilçesinde yer almaktadır. Üsküdar’ın Mimar Sinan Mahallesi’nde yer alan Mihrimah Sultan Camii şehrin merkezi bir noktasındadır. 

 Mihrimah Sultan Cami Nasıl Gidilir?

 İstanbul’un önemli ibadethanelerinden birisi olan Mihrimah Sultan Camisi Üsküdar ilçesinde bulunuyor. Mimar Sinan Mahallesi’nde yer alan Mihrimah Sultan Camisi Anadolu Yakası’nda bulunuyor. Kendi aracı ile Mihrimah Sultan Camisine gitmek isteyen kişiler öncelikle Anadolu Yakası’na ulaşırlar. Ayrıca Anadolu Yakası’na giden otobüs ve dolmuşlar ile birlikte Üsküdar sahiline gidilerek oradan da yürüme mesafesi sonrasında camiye rahat bir şekilde ulaşım sağlanabilir.

 Mihrimah Sultan Camisine gitmek için Anadolu Yakasında Üsküdar ilçesine gidilmelidir. Hemen ardından ise Mimar Sinan Mahallesi’ne varılır. Avrupa Yakası’ndaki kişiler ise deniz otobüsü ile Üsküdar sahiline rahatlıkla geçebilirler. Marmaray ile Üsküdar’a inildiğinde Marmaray çıkışında Mihrimah Sultan Camisi görülecektir. 

 Mihrimah Sultan Camii Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 Yeditepesi ile bilinen İstanbul’un altıncı tepesinde Mihrimah Sultan Camii bulunmaktadır. 16. yüzyılda yapılan eserler arasında Mihrimah Sultan Camii de yer almaktadır. Dünyaca tanınan ünlü Mimar Sinan İstanbul için iki önemli eser inşa etmiştir. Mihrimah Sultan Camisinde bulunan işlemeler ve tasvirler oldukça ihtişamlıdır.

 Mihrimah Sultan Camii Özellikleri

 Mimar Sinan tarafından yapılan Mihrimah Sultan Camii dikdörtgen bir şekilde inşa edilmiştir. Ayrıca caminin doğu, batı ve kuzey doğu kısımlarında da birer kapı bulunmaktadır. Bu kapılar ise caminin avlusuna açılır. Caminin etrafında da avlu açılmaktadır. Mihrimah Sultan Camisinde medrese, türbe, mektep ve hamam yer alır. Ayrıca caminin bir tane de minaresi bulunmaktadır. Minare sağ kısımda yer alır. Mihrimah Sultan Camisinin dış görünüşü ile iç mimarisi görenleri büyüleyen bir tasvire sahiptir. 

 Mihrimah Sultan Camii Hikayesi

 Kanuni Sultan Süleyman ve Hürrem Sultan’ın en sevdiği çocukları Mihrimah Sultan hayır işleri yapmayı sevmesi ile bilinmekteydi. Mihrimah Sultan Camisinin yapımı bizzat Mimar Sinan tarafından istenmiştir. Ayrıca caminin şeklinin ve nerede yapılacağının kararı da Mimar Sinan’a bırakılmıştır. Mimar Sinan’ın Mihrimah Sultan’a aşık olduğu bilinmekteydi. Aşkına karşılık bulamayan mimar aşkını bu cami ile anlatmıştır. Kaynak

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir