Kurban Kesildikten Sonra Namaz Kılmak Gerekir Mi? Kurban Kesildikten Sonra Namaz Nasıl Kılınır?

 Hanefî mezhebine göre bayramın üçüncü gününün akşamına kadar da devam etmektedir. Bu süre zarfında gece de gündüz de kurban kesilebilmektedir. Ancak genel olarak kurbanların gündüz zamanlarında kesilmesi çok daha uygun olmaktadır. Şâfi mezhebine göre ise bayramın dördüncü günü, gün batımına kadar olan sürede kurban kesilebilmektedir.

 Kurban Kestikten Sonra Namaz Kılmak Gerekir Mi? 

 Esas olarak bakıldığında, Diyanet İşleri Başkanlığı’na göre kurban namazı adı altında herhangi bir namaz bulunmamaktadır. Ayrıca yine Diyanet İşleri Başkanlığı’na göre kurban namazı adı verilen namazın dini açıdan bir gereklilik olduğu konusunda ortaya atılan inanç ya da kanaat yanlış olmaktadır.

 Bunun dışında birey, nafile namazın kılınmasının mekruh olmadığı bir vakit içerisinde sebepli ya da sebepsiz olacak şekilde dilediği ölçüde nafile namaz kılma konusunda özgür olmaktadır. Kurban kesen birey de bahsedilen ibadeti yapma konusunda bir imkâna kavuştuğu için Allah’ın vermiş olduğu nimete şükür etmek amacı ile iki rekât olan nafile namaz kılabilmektedir.

 Kurban Kesildikten Sonra Namaz Nasıl Kılınır?

 Kurban Bayramı, bütün Müslüman olan kişiler için oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Kurban Bayramı süresi içerisinde belirli olan bazı hayvanların kesilmesi ile birlikte bu etlerin yardıma muhtaç olan kişilere dağıtılması gerekir. Kurban ibadeti gerçekleştirilirken de dikkat edilmesi gereken çok sayıda detay bulunur. Kurban ibadetinin gerçekleştirilmesinden sonra kurban namazı şeklinde olan bir namaz bulunmamaktadır.

 Kurban kesen bireyin de minnetini ifade edebilmesi amacı ile kıldığı şükür namazı bulunmaktadır. Kurban kesen birey, Allah’ın vermiş olduğu nimetlere karşı şükretmek için iki rekat olan nafile namazı kılabilmektedir. Şükür namazı iki rekat şeklinde kılınmaktadır. Namaz eda edilir iken secde esnasında Allah’a da şükredilmektedir. Namaz esnasında da bol bol dua edilmektedir. Şükür namazı esas olarak Allah tarafından verilmiş olan tüm nimetlere şükretmek amacı ile kılınmaktadır. Şükür namazının da başlıca kuralları bulunmaktadır.Kaynak

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir