İnfak Nedir, Kimlere Verilir? İnfak Tdk Sözlük Anlamı Nedir?

 İnfak Nedir?

 İnfak farklı anlamları ile beraber ifadeye sahip kelimelerden biridir. Özellikle kişinin bakmakla yükümlü olduğu insanlara vermesi gereken nafakayı anlatır. Ayrıca Müslümanların Allah rızasını kazanmak amacıyla, farz olan zekatı vermesi üzerine ifadesi bulunur. Her Müslümanın mutlaka yerine getirmesi gereken bir görev olarak da anlatmak mümkün.

 İnfak Kimlere Verilir?

 En merak edilen konular içerisinde infak’ın kimlere verilecek olmasıdır. Kişilerin bakmakla yükümlü olduğu bireylere vermesi gerektiği nafakadır. Yani diğer bir değişle yapması gereken mecburi yardım olarak ifade edilebilir. Aynı zamanda fakir olan ve yardıma ihtiyacı olan kişiler için verilen bir zekattır. Bu doğrultuda her Müslüman kendi bütçesine uygun şekilde, ihtiyacı olan insanlara destek sağlar. Bu destek hem maddi hem de manevi şekilde gerçekleşebilir.

 İnfak TDK Sözlük Anlamı Nedir?

 İslamiyet üzerinden Müslümanların yapması gerektiği bir yardım, nafaka ve zekat olarak İnfak ön plana çıkar. Aynı zamanda bu sözcük Türk Dil Kurumu üzerinden kelime bazında da ele almakta ve anlam ifade etmektedir. Bu doğrultuda ‘Nafaka vererek bir kimsenin geçimini sağlamak’ şeklinde karşılık bulunmaktadır.

 Özellikle maddi yönden yardıma ihtiyacı olan muhtaç kişiler için, onların masrafını karşılamak şeklinde anlatmak mümkün. Daha çok Allah rızası için Müslümanların yapması gerektiği bir zekat olarak nitelendirilir. Günümüzde farklı dönemlerde ya da isteğe bağlı yılın herhangi bir zamanında İnfak yardıma muhtaç insanlar için gerçekleştirilebilir.

 Kaynak

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir