Ilgaz Dağı Nerede, Nasıl Gidilir? Ilgaz Dağı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Ilgaz Dağı Nerededir?

Karadeniz bölgesinde yer alan Ilgaz Dağları, Çankırı ve Kastamonu illerinin arasında konumlanmaktadır. Ilgaz sıradağları, Batı Karadeniz bölgesinin yaklaşık 50 km uzunluğu ile en yüksek dağlar olduğu bilinmektedir. Bu dağlar 2546 metreye dayanan yüksekliğe sahiptir.

Ilgaz Dağı Milli Parkına Nasıl Gidilir?

Ilgaz dağı milli parkına hem özel halk otobüsü ile hem de özel araç ile ulaşım sağlamak oldukça kolaydır. Özellikle bu milli parka yeni açılan Ilgaz dağı tüneli ile beraber ulaşım daha çok kolaylaşmıştır. Ilgaz dağı milli parkına özel araç ile birlikte Ilgaz ilçesine vardıktan sonra ulaşım sağlanabilir. İlçeye geldikten sonra Ilgaz dağı milli parkı tabelaları gözükecektir. Bu tabelaları takip ederek hızlı bir şekilde ulaşım sağlanabilir.

Özel halk otobüsleri de Ilgaz dağı milli parkına ulaşım sağlamak için kullanılabilir. Kastamonu şehir merkezine geldikten sonra Ilgaz dağı milli parkına giden birçok otobüs ve dolmuş bulunmaktadır. Ilgaz dağı milli parkına bu otobüsler kullanılarak hızlı bir şekilde en fazla 2 aktarma yapılarak ulaşım sağlanabilir.

Ilgaz Dağı Hakkında Bilinmesi Gerekenler 

Ilgaz dağı, hem Karadeniz’in hem de batı Karadeniz’in en yüksek dağı olma özelliğine sahiptir. Ilgaz dağı etrafında 2 tane yüksek tepe bulunmaktadır. Bu tepelerde birinin zirvesi yaklaşık 2587 metre yüksekliğe sahiptir ve bu zirve Ilgaz dağının en yüksek tepesi olarak bilinmektedir. Aynı zamanda yüksekliğe isim takılarak Büyükhacat tepesi adını almıştır.

İkinci en yüksek tepesi ise yaklaşık 2546 metre ile Küçükhacat tepesi adını almıştır. Bu dağ hem Karadeniz bölgesine hem de İç Anadolu bölgesine bakmaktadır. Karadeniz iklimi, Karadeniz kısmına bakan tarafında görülür. İç Anadolu tarafına bakan kısımda ise bitki örtüsü daha zayıf konumdadır. Ilgaz dağı en fazla kış aylarında ziyaret edilerek hem kayak yapmak adına hem de doğal güzellikleri keşfetmek adına tatilcilerin sıklıkla tercih ettiği yerlerden bir tanesidir.

Ilgaz Dağı İsmini Nereden Almıştır? 

Ilgaz ismi, tarihin tozlu raflarına bakıldığında 2 farklı rivayete dayanmaktadır. İlk rivayet (Bartın, Karabük, Kastamonu, Çankırı gibi şehirlerde egemen olan eski krallıktır.) Paflagonyalılar zamanında Olgasis adı ile bilinen ancak zamanla Ilgaz’a dönüşerek kullanıldığı söylenmektedir. Diğer rivayet ise geçmiş zamanlarda burada yaşayan insanların Türkçe sözlükte memleket anlamı olan isimlerinin birleşmesinden ortaya çıkan Elgas kelimesinden türeyerek Ilgaz’a dönüşmüş olduğu bilinmektedir.Kaynak

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir