Huber Köşkü Nerede? Huber Köşkü’ne Nasıl Gidilir? Huber Köşkü Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Huber Köşkü Nerede?

Huber köşkü İstanbul’da bulunmaktadır. İstanbul’un merkezi ilçelerinden olan Sarıyer ilçesinde yer almaktadır. Sarıyer’in de Tarabya mahallesinde yer alan bir köşktür.

Huber Köşkü’ne Nasıl Gidilir?

Huber köşküne gitmek için pek çok alternatif güzergahı tercih edebilirsiniz. Öncelikle Huber köşkü Avrupa yakasında bulunduğundan dolayı Avrupa yakasına Anadolu yakasından köprüleri ya da Avrasya tünelini kullanarak geçiş sağlamak mümkündür.

Huber köşküne Avrasya tünelinden geçtikten sonra Sarıyer istikametine giden tabelaları takip edin. Daha sonra Sarıyer merkezden de Tarabya’ya giden pek çok yol güzergahını göreceksiniz. Tarabya’ya geldikten sonra E-5 ya da Otoban üzerinden hızlı bir şekilde sahil tarafına geçerek Huber köşkünü ziyaret edebilirsiniz.

Yaya olarak gelmek isteyen vatandaşlar için de ilk olarak Metrobüs ya da Marmaray hattını kullanarak Avrupa yakasına geçmeniz gerekiyor. Avrupa yakasına geçtikten sonra bulunduğunuz ilçenin merkezinden otobüsler ya da minibüsler aracılığı ile Sarıyer ilçesine gelerek buradan Tarabya’ya aktarmalı bir şekilde ulaşım sağlayabilir Huber köşkünü ziyaret edebilirsiniz. 

Huber Köşkü Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Huber köşkü Auguste Huber’e ait olan topraklar üzerine inşa edilmiştir. Huber kardeler ilk olarak bu araziyi bir Ermeni kökenli olan Tıngıroğlu ve Düzoğlu ailesinden satın almıştır. Huber ailesi 1. dünya savaşından sonra İstanbul’u terk etmek zorunda kaldı. Bundan dolayı da eski Maliye bakanı Necmeddin Molla Augsburg’a gitmiş köşkü satın almıştır. Daha sonra Necmeddin Molla’da Notre Dame de Sion sörlerine sembolik bir ücret karşılığında bu araziyi vermiştir. 1973 yılında bir inşaat şirketi tarafından yapılan bu köşk 1985 yılında kamulaştırılmasına karar verilmiştir. Bu köşkün yapımını Raimondo D Aronco adlı mimar üstlenmiştir. Kamulaştırıldıktan sonra Huber köşkü bir rezidans olarak kullanılmaya başlandı.

1985 yılında aynı zamanda hem kamulaştırılmış hem de yenilenmiştir. Huber köşkü Türkiye Cumhurbaşkanlığı tarafından önemli toplantıların yapıldığı ve devlet adamlarının ağırlandığı bir yer haline gelmiştir. Tam olarak denize sıfır bir konumda yer alan Huber köşkünün tam olarak yapım yılı bilinmemektedir. İtalyan mimar tarafından yaptırılan bu tarihi köşk zaman içerisinde yenilenmiş ve günümüzdeki halini almıştır. Huber köşkü içerisinde bir adet araba garajı ve iki tane küçük şale yer almaktadır. Tam olarak 64 dönümlük koruluğu olan bu köşk mimarisi ile ön plana çıkmaktadır. Kaynak

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir