HİBE DESTEĞİYLE SÜT ÜRETİMİNİ 5 KAT ARTIRDI

AKSARAY’da 4 çocuk babası çiftçi Hasan Kozan (38), 2010 yılında kurduğu çiftlikte 10 büyükbaş hayvanla günlük 100 litre süt üretirken, geçen yıl, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Hayvancılık Yatırımları Devlet Hibesi kapmasında 192 bin lira hibe aldı. Kendi imkanlarıyla da toplam 600 bin lira yatırım yapıp çiftliğini büyüten Kozan, şu an 55 büyükbaş hayvanla günlük yaklaşık 500 litre süt üretiyor.

Ekecik köyünde oturan Hasan Kol, 10 yıl önce 10 büyükbaş hayvan alıp çiftlik kurdu. Hayvanlardan elde ettiği günlük yaklaşık 100 litre sütü, toplama merkezlerine vererek geçimini sağlamaya çalıştı. Kol, geçen yıl Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Hayvancılık Yatırımları Devlet Hibesi kapmasında 192 bin lira hibe aldı. 192 bin lirası hibe toplam 600 bin lira ile yeni bir yatırım yaparak 10 olan büyükbaş hayvan sayısını 55 çıkarttı.

100 LİTRE ÜRETİMİNİ 500 LİTREYE ÇIKARDI

Şu an günlük yaklaşık 500 litre süt ürettiğini söyleyen Kol, “Daha önce bu işi randımanlı yapamıyorduk. Süt verimimiz azdı. Böyle modern bir tesis kurunca, hayvan randımanı arttı ve buzağı kayıplarını da önledim. Süt verimim bu tesisle 5 kat arttı. Benim ve ailemin tek geçim kaynağı bu hayvanlarımız. Başka bir ticaretimiz yok. 10 yıl önce 10 baş inekle bu işe başladım. Devletimizden 1 yıl önce aldığım destekle şu an hayvan sayısını 55’e çıkardım. 100 litre süt üretirken, bugün 500 litrenin üzerinde süt üretmeye başladım. İlerleyen yıllarda hayvan sayısını 100’e çıkarmayı hedefliyorum. Bu tesisi yüzde elli hibeyle kurdukö dedi.

16 ÜRETİCİ HİBE BAŞVURUSU YAPTI 

Aksaray Tarım ve Orman İl Müdürü Bülent Saklav, Hasan Kol’un geçen yıl süt üretimini artırmak için kendilerine başvuru yaptığını, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın hibe desteği sayesinde çiftlikteki büyükbaş hayvan sayısını 55’e çıkardığını kaydetti. 

Saklav, “Hayvan refahının artmasıyla bu işletmelerimizle ilimiz ve ülkemiz ekonomisine katkı sağlamayı hedefliyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın ülkemizde ekilmedik bir karış toprak kalmasın talimatıyla tarımsal üretime katkı sağlamak amacıyla bu faaliyetleri yerine getiriyoruz. Aksaray tarımsal üretimde Türkiye ilk on içerisinde olan bir ilimiz. Hayvancılık üretiminde de 400 bin büyük baş ve 1 milyon küçükbaş hayvanla Türkiye’de ilk 15 il içerisinde yer alıyoruz. 2014 ile 2020 arasında 32 adet ahır ve ağıla 4 milyon 750 bin lira hibe ödemesi yaptık. 2019 yılında başvuran 16 çiftçimizin projesi onaylandı. Şu anda 6 tanesinin uygulaması bitti. Faaliyete geçti. Bu proje kapsamımda 6 üreticimize 1 milyon 54 bin lira hibe verdik. Diğer çiftçilerimizin yatırımları da sürüyorö diye konuştu.

Bu işletmelerdeki kuruluş amaçlarının kentteki et ve süt üretimini artırmak olduğunu ifade eden Saklav, “Bu modern ahırlarla hayvansal üretimi daha kaliteli yapmaya başladık. Artık süt ve etlerimiz daha kaliteli ortamlarda üretiliyor. Bu üreticimiz daha önce 10 inekten 100 litre süt alırken bugün 500 litrenin üzerinde kaliteli hijyenik ve analizi yapılmış süt üretmeye başladı. Bu işletmelerin hayvan refahına, et ve süt üretimine yüzde yüz etkisi varö dedi.  

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Check Also

Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Bilgin, Vali Yılmaz Doruk’u makamında ziyaret etti

Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Sıtkı Bilgin, Vali Yılmaz Doruk’u makamında ziyaret etti. …