Bergüzar Korel, çocukların görüntülerinin paylaşılmaması gerektiğini belirtti

Bergüzar Korel, “Instagram böyle çılgın bir yer değilken ben de yavrumu paylaştım. Sonra anladım ki buna hakkım yok” diyerek, sosyal medya hesabından dikkat çeken satırlara yer verdi.

Ünlü oyuncunun yaklaşık 200 bin beğeni alan paylaşımı şöyle:

“Ben çocuk gelişimi okumadım. Bir pedagog, öğretmen ya da otorite değil önce insan sonra anneyim. Beni seven, paylaşımlarımı takip edip hayata aynı yerden baktığım insanlar için birkaç şey söylemek isterim. Naçizane duygularım ve kafamdakiler. Gerçi isterim ki beni sevmese de, beğenmese de bu söylediklerimi düşünse bir tane anne bile bana yeter. Onlar genelde şimdi söyleyeceğim şeylere; ‘Sanane be!’, ‘Sana mı kaldı?’, ‘Çok bilmiş!’, ‘Oldu ya sapıklar yüzünden biz kendimizi kısıtlayalım istediğim gibi çocuğumu paylaşırım!’ ve benzeri cümleler ile bana çok kızacaklar.

Bu duyguyu da anlıyorum. Ama sadece şunu söylemek istiyorum; yavrularımıza sürekli döndürdüğümüz şu makina, her anlarını onların normal hayatta asla tanıyamayacakları kadar çok insan ile paylaşmak onların psikolojilerini nasıl etkiliyor? Bu kadar bilinçli değilken ve Instagram böyle çılgın bir yer değilken ben de paylaştım yavrumu. İstedim ki bizi sevenler görsün, onu da sevsin, mutlu olsunlar. Ama sonra anladım ki benim buna hakkım yok.

Öncelikle her anlarını çekip paylaştığımızda gelişimleri açısından kafalarında sürekli bir beğenilme, onaylanma arzusu oluşmuyor mu? Telefon görünce yüzünü kapayan ‘Yeter artık çekme istemiyorum’ diyen çocuklar görüyorum bazen etrafımda.

Hele ki çocuklarını korkutup, ağlatıp üstüne buna gülüp paylaşmak. O çocuklarda nasıl bir güvensizlik ve kaygı yaratıyor? Ve en son tüm bu paylaşımları genellersek; çocuklarımızın fotoğrafları, masum videoları kontrolsüz internet denen dehlizde hangi istismarcıların kendilerini tatmin aracı oluyor? Bu istismarcıların en büyük tatmin kaynağı sosyal medya ve internet.

Mutlulukla yakınlarınız ile paylaştığınızı düşündüğünüz çocuklarınızın mahremi bilin ki pedofililerin en büyük haz kaynağı. Masum yavrularımızı izleyip kendini tatmin eden bu istismarcıları düşündüğünüzde ne hissediyorsunuz? Ya da şöyle sorayım; çocuğunuzun söz hakkı olsaydı o sapıkların kendisinin fotoğraf ve videolarını görmesini ister miydi?Kaynak

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir