Annesi koronavirüsten ölen bebeğinin sağlık durumu iyiye gidiyor

TOKAT’ta, koronavirüs tedavisi gördüğü hastanede sezaryenle doğum yaptıktan bir gün sonra hayatını kaybeden Esma Konukçu’nun (35), kuvözde tedaviye alınan kız bebeğinin sağlık durumu iyiye gidiyor.

Kentte, 4’üncü çocuğuna hamile olan 3 çocuk annesi Esma Konukçu, 12 gün önce Covid-19 testinin pozitif çıkması üzerine Tokat Devlet Hastanesi’nde tedaviye alındı. Konukçu, sağlık durumunun ağırlaşması nedeniyle Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’ne sevk edildi. 7,5 aylık hamile olan Konukçu’nun sağlık durumunun kötüleşmesi üzerine bebeğinin sezaryenle alınmasına karar verildi. Kız bebeğini dünyaya getiren ve koronavirüs tedavisine devam edilen Konukçu, ertesi gün hayatını kaybetti. Esma Konukçu’nun cenazesi, Şeyhi Şirvani Mezarlığı’nda kılınan cenaze namazının ardından gözyaşlarıyla toprağa verildi. Sezaryenle dünyaya gelen bebek ise hastanede kuvöze konuldu.  

‘BEBEKTE COVİDLE İLGİLİ HER HANGİBİR PROBLEM YOK’

Bebeğin sağlık durumunun iyi  olduğunu söyleyen Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Çocuk Yoğun Bakım Sorumlusu Dr. Öğretim Üyesi Erhan Karaaslan, “Bebeğimiz 32 haftalık kız bebek. Bin 500 gram olarak doğdu, sezaryenle alındı. Sağlık durumu iyi. Bundan sonra kilo almasını beklediğimiz bebeklerden bir tanesi. Kilo aldıktan sonra aileye teslim edeceğiz. Bir hafta 10 gün gibi bir süre hastanede yatacak, daha sonra büyük ihtimalle taburcu edeceğiz. Bebeğimizin kovid-19 ile ilgili bir problemi yok. Annede ciddi bir kovid problemi vardı. Bebeğin sezaryenle alınmasının nedeni bebeği kurtarma amaçlıydı. Ama bebekte kovidle ilgili her hangi bir problem yok. Zaten kovid testi negatif geldi. Bebeklerde benzer şekilde bir kaç tane daha vardı, annesi kovidli olduğu halde kendisinde kovid bulgusuna rastlanmadı. Bebeklerde hastalık daha hafif seyrediyor ya da hiç görülmüyor. Ama annelerde çok ciddi sıkıntılar çıkıyor” dedi. 

Maske, mesafe ve temizliğe dikkat edilmesi gerektiğini söyleyen Karaaslan, ‘Aksi halde ne yazık ki anneler kaybediliyor. Anneler ölmesin. Daha dikkatli olması gerekiyor gebe insanların. Çünkü onlar iki tane can taşıyor. Ne yazık ki bazen bir canı kaybetmek zorunda kalıyoruz. Bu yüzden daha dikkatli olmalarını tavsiye ederim” diye konuştu.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Check Also

Endonezya Deniz Kuvvetlerine ait gemi Mersin Limanı’nda

Endonezya Deniz Kuvvetlerine ait Kri Sultan Hasanuddin gemisi Mersin Limanı’nı ziyaret etti. Milli Savunma Bakanlığından …