10 ocak pazar sokağa çıkma yasağı var mı? Bu hafta sonu sokağa çıkma yasağı olacak mı? Alınan son kararlar!

Hafta içi ve hafta sonu sokağa çıkma yasakları devam edecek mi? 10 ocak pazar sokağa çıkma yasağı var mı? Bu hafta sonu sokağa çıkma yasağı olacak mı? Alınan son kararlar!

10 OCAK PAZAR SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI VAR MI?

Bu hafta sonu da 8 Ocak Cuma günü sokağa çıkma yasağı saat 21.00’de başlayacak. Kısıtlama 11 Ocak Pazartesi sabahı 05.00’e kadar kesintisiz sürecek.

HAFTA SONU SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI OLACAK MI?

Vaka sayılarında yaşanan artış sebebiyle 81 ilde uygulanan koronavirüs tedbirleri devam etmektedir. Vatandaşların merakla beklediği konulardan biri de bu hafta sonu sokağa çıkma yasağı olacak mı? Bu hafta 8 Ocak saat 21.00’da başlayacak Pazartesi saat 05.00’a kadar devam edecek sokağa çıkma yasağı olacaktır.

ALINAN SON KARARLAR

İçişleri Bakanlığı, valiliklere gönderdiği Sokağa Çıkma Kısıtlamaları konulu genelge kapsamında, yeni bir karar alınıncaya kadar hafta içi saat 21.00-05.00, hafta sonu cuma 21.00’den pazartesi 05.00’e kadar sokağa çıkma kısıtlamasının uygulanacağını belirtti. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nde yeni kararların alındığı anımsatıldı. Erdoğan, koronavirüs tedbirlerinin İçişleri Bakanlığı genelgesiyle düzenleneceğini ve salı gününden itibaren uygulanacağını bildirdi.

Başkan Erdoğan’ın açıkladığı yeni tedbirler şu şekilde; Hafta içi her gün 21:00 ile 05:00 arasında sokağa çıkma yasağı uygulanacak. Restoranlar paket servis haricinde hizmet veremeyecek. Hafta sonu sokağa çıkma yasağı uygulanacak. 65 yaş üstü ve 20 yaş altı vatandaşlar toplu taşımayı kullanamayacak.

65 yaş üstü ve 20 yaş altı kişiler toplu taşımayı kullanamayacaklar. AVM’ler ve semt pazarlarına HES kodu ile giriş yapılabilecek.

Koronavirüs (Covid19) salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, fiziki mesafeyi koruma ve hastalığın yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla, içerisinde bulunduğumuz kontrollü sosyal hayat döneminin temel prensipleri olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra hayatın her alanına yönelik uyulması gereken kurallar ve önlemler?

Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun önerileri, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda belirlenerek uygulamaya geçirilmektedir. Gelinen aşamada son dönemde Koronavirüs salgınının yayılımında tüm Dünya’da ve özellikle Avrupa’da hızlı bir artış yaşandığı ve Ülkemizde de vaka ve hasta sayılarında yükseliş görüldüğü kamuoyunun malumudur. Bu çerçevede 30.11.2020 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanımızın başkanlığında toplanan Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde alınan kararlar doğrultusunda?

Yeni bir karar alınıncaya kadar ülke genelinde hafta sonları? Cuma günleri saat 21.00’de başlayacak, Cumartesi ve Pazar günlerinin tamamını kapsayacak ve Pazartesi günleri saat 05.00’de tamamlanacak şekilde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacaktır.

Check Also

Edirne’de ocak ayında ithalat ve ihracat arttı

Edirne’de ocak ayında ihracat ve ithalat arttı. TÜİK Edirne Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamada, Türkiye’de ocak …